Stosujemy je na co dzień przez większość roku, a ze względu na to, że zwykle pozostają niewidocznym detalem, nieczęsto rozważamy, skąd pochodzą i jak właściwie zostały wynalezione. Okazuje się, że historia skarpetek jest bardzo ciekawa i warto poznać ją bliżej!
Kiedy wynaleziono skarpetki?
Za kolebkę skarpetek uznaje się starożytny Rzym – to właśnie w czasach antycznych ludziom po raz pierwszy zaczęły przeszkadzać brud i kurz osadzające się na stopach, a także kaleczące je kamienie. Warto wiedzieć, że tuż przed powstaniem pierwszych butów ludzie stosowali coś, co bardziej przypomina współcześnie znane skarpetki.
Pierwsze skarpetki produkowane były ze skór zwierzęcych oraz tkanin. Nazywano je udones i jak nietrudno się domyślić, wówczas ich ceny były naprawdę wysokie. Właśnie dlatego pierwsze skarpetki zarezerwowane były dla osób pochodzących z wyższych warstw społecznych. Znane są opisy skarpetek stosowanych w V wieku naszej ery – w tamtym okresie stanowiły symbol czystości, dlatego można było je zauważyć przede wszystkim u przedstawicieli duchowieństwa.
Pierwsza produkcja skarpetek
Prawdziwym przełomem w historii skarpetek okazał się schyłek XVI wieku, kiedy to William Lee zdecydował się pomóc w ich dzierganiu swojej żonie. Wynalazca wyprodukował pierwszą maszynę dziewiarską, która znacznie usprawniła produkcję rozmaitych elementów garderoby. Co ciekawe, pomimo tego, że dzięki maszynie skarpetki mogły powstawać kilkakrotnie szybciej, tradycja ich ręcznego dziergania utrzymała się jeszcze przez następne 200 lat.
Kolejnym kamieniem milowym w skarpetkowej historii okazało się wynalezienie nylonu w 1938 roku. Z nowej tkaniny zaczęły powstawać pończochy, a także skarpetki sprzedawane na masową skalę.
Z czego produkowane są współczesne skarpetki?
Przez wieki skarpetki przeszły liczne metamorfozy – dziś możemy przebierać pośród ich krojów i rodzajów. Do najważniejszych tkanin, które stosowane są w produkcji nowoczesnych skarpetek, zaliczane są bawełna, poliamid, elastan. W przypadku cieplejszych modeli mamy do czynienia z doskonale izolującą wełną owczą czy też wełną merino.
Jak wybrać skarpetki idealne?
Z pewnością trudno Ci wyobrazić sobie swoją garderobę bez kolekcji skarpetek na różne okazje. Jednak czy wiesz, na co należy zwracać największą uwagę podczas ich zakupu?
Materiał
Jak już wspomnieliśmy, skarpetki powstają z rozmaitych materiałów i każdy z nich ma swoje zastosowanie. Skarpetki do codziennego użytku powinny być wykonane z tkaniny przewiewnej, miękkiej i dopasowującej się do stopy. Popularne rozwiązanie stanowią skarpetki bawełniane z domieszką włókien elastycznych, które pozwalają im odpowiednio się rozciągać.
Na cieplejsze dni warto wybierać skarpetki wykonane z delikatnych i cienkich materiałów, które zapewniają skórze dostęp do powietrza. Lekkie skarpetki z poliamidu i elastanu okażą się tu świetną opcją. Dodatkowo prezentują się one bardziej elegancko niż model ze zwykłej bawełny, dlatego można łączyć je z różnymi fasonami obuwia.
Rozmiar
Dobra skarpetka to ta, która pasuje do Ciebie jak ulał. Dokonując zakupu bielizny, zwracaj więc uwagę na to, czy jej rozmiar jest dopasowany do długości Twojej stopy. Wiele skarpetek cechuje się rozmiarem uniwersalnym – dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych z syntetycznych i bardzo rozciągliwych włókien.
Wzór
Dziś skarpetka pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną! Modowe trendy coraz częściej sugerują, by śmiało odsłaniać kostki, eksponując ciekawie zdobione skarpetki. Nie bój się więc wybierać modeli o ciekawym kolorze, uzupełnionych o intrygujące ilustracje, a nawet błyszczące detale. Skarpetki mogą stanowić doskonałe uzupełnienie Twojego stylu, a nawet oddawać Twoją osobowość.