🖤🛒Black Week - z kodem black20 wszystko tańsze o 20%

Jak używać podkolanówek uciskowych?

Jak używać podkolanówek uciskowych?

Podkolanówki uciskowe to praktyczna część garderoby, które mają zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej.

To doskonały wybór nie tylko dla starszych Pań, zmagających się z obolałością, ciężkością nóg i żylakami. Stawiają na nie także kobiety, które chcą zyskać maksymalny komfort i uniknąć wspomnianych dolegliwości w przyszłości. Jak dobierać podkolanówki uciskowe, aby cieszyć się pełnym komfortem i w pełni skorzystać z ich niekwestionowanych zalet? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dla wszystkich Pań, które chcą cieszyć się zdrowymi i estetycznymi nogami.

Czy podkolanówki uciskowe pomagają na żylaki?

Często naprzemiennie stosuje się te dwie nazwy: podkolanówki uciskowe lub podkolanówki przeciwżylakowe. Dzięki stopniowemu uciskowi wspomagają krążenie i przepływ limfy w organizmie, wspierają pracę zastawek, a także hamują tworzenie się zastojów żylnych. Można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku wczesnych czy zaawansowanych objawów.

Podkolanówki na żylaki mogą mieć także zastosowanie w przypadku skłonności do powstawania zatorów, przy obrzękach limfatycznych, przewlekłej niewydolności żył i zapaleniu żył. Są często stosowane przeciwobrzękowo u ciężarnych, a także przy przewlekłym zmęczeniu i ciężkości nóg.

Kiedy zacząć nosić podkolanówki uciskowe?

Podkolanówki uciskowe na żylaki można nosić, gdy doskwiera nam puchnięcie nóg, obrzęk, zaczynają pojawiać się nieestetyczne żylaki i pękają naczynka. Odpowiednia kompresja pozwala na skuteczną profilaktykę w zakresie pojawiania się żylaków, a także jest skutecznym środkiem na hamowanie ich rozrostu. Wspomaganie przepływu krwi w podudziu pomaga w odpowiedniej cyrkulacji krążenia, a to zapobiega pękaniu naczynek i powstawaniu żylaków. Warto działać jak najszybciej i nie zwlekać z zakupem podkolanówek na żylaki. Niewielkie pajączki, a nawet wieczorne zmęczenie nóg, to pierwsze objawy, które mogą oznaczać pojawienie się żylaków za jakiś czas.

Klasy kompresji podkolanówek uciskowych

Warto wiedzieć, że istnieją trzy klasy kompresji w przypadku podkolanówek na żylaki. To nic innego jak stopień ucisku. Jak go dobierać?

  • Przy początkowych objawach należy sięgnąć po najniższy I stopień kompresji (15-24 mm Hg).
  • W przypadku pojawienia się wyraźniejszych żylaków lepiej jest już stosować II stopień kompresji (25-34 mm Hg).
  • Przy najbardziej zaawansowanych stadiach schorzenia, tj. przewlekłej niewydolności żylnej, warto sięgnąć po najwyższy III stopień kompresji.

Zasadniczo profilaktycznie oraz przy drobnych objawach w pełni wystarczające będą podkolanówki uciskowe na żylaki I klasa kompresji. Bardzo istotne jest zidentyfikowanie pierwszych symptomach żylaków nóg tj. owrzodzenia, czy opuchnięcia łydek, aby nie dopuścić do zaawansowanego stopnia schorzenia.

Podkolanówki uciskowe a rajstopy uciskowe — co lepsze?

Rodzaj zależy od stopnia przemieszczenia się objawów niewydolności żylnej. Jeśli odczuwamy obrzęk i zmęczenie nóg, czy też mamy już żylaki lub inne zmiany jedynie na łydce, to podkolanówki uciskowe będą wystarczające. W przypadku, gdy pojawiają się poważniejsze symptomy i widzimy zmiany ponad łydkę, to należy sięgnąć już po rajstopy lub pończochy uciskowe na żylaki.Mają one większy obszar kompresji aż do podudzia.

Jak dobrać podkolanówki uciskowe?

Panie nie powinny mieć większego problemu z dobraniem rozmiaru podkolanówek na żylaki. W tabeli rozmiarów można sprawdzić wymiary i dobrać najlepiej dopasowany do stopy i łydki rozmiar. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiedni stopień kompresji. Złe dopasowanie rozmiaru może spowodować, że podkolanówka uciskowa może stracić swoje właściwości lecznicze i profilaktyczne.

Jak wybrać rozmiar podkolanówek uciskowych? Należy wymierzyć:

  • obwód nogi nad kostką w najwęższym miejscu,
  • obwód łydki w najszerszym miejscu,
  • obwód na wysokości w miejscu poniżej 2 cm od kolana.

Warto zwrócić uwagę, aby podkolanówki gwarantowały odpowiedni stopień termiczny, przepuszczalność i dawały pełną swobodę na palcach. Dodatkowo pasek w górnej części musi zapewnić pełną przyczepność podkolanówki, tak aby nie zsuwała się z nogi. Należy wybierać modele w neutralnych kolorach z dobrym wykończeniem, które będą służyć w garderobie przez dłuższy czas.

Jak długo należy nosić podkolanówki przeciwżylakowe?

Zaleca się stosowanie przez cały dzień, czyli od rana do wieczora. Zakładamy podkolanówki przeciwżylakowe rano, zanim pojawi się obrzęk i zmęczenie nóg, a zdejmujemy przed pójściem spać. Odpowiedni stopień kompresji przez cały dzień skutecznie wspomaga krążenie krwi i przepływ limfy, sprawiając, że nasze nogi są mniej obolałe i zmęczone. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko pojawienia się nieestetycznych zmian na łydce, czyli żylaków, pękniętych naczynek czy pajączków.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia podkolanówek uciskowych?

W niektórych przypadkach noszenie podkolanówek uciskowych będzie niewskazane. Są to niektóre schorzenia związane z układem krwionośnym:

  • angiopatia cukrzycowa,
  • zrostowe zapalenie tętnic kończyn dolnych,
  • septyczne zapalenie żył,
  • zaawansowany obrzęk siniczy,
  • zaawansowana niedrożność tętnic obwodowych,
  • zdekompensowana niewydolność serca ( w stopniu NYHA III +IV).

Bądź z nami na bieżąco:

W czym możemy Ci pomóc?

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas. Telefony czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Sklep internetowy
+48 606 716 488

{{notification.content}}