🖤🛒Black Week - z kodem black20 wszystko tańsze o 20%

Less waste w garderobie? Oto kolejne kroki do odmiany szafy!

Less waste w garderobie? Oto kolejne kroki do odmiany szafy!

Jeśli czytałaś już pierwszą część mojego poradnika o wprowadzaniu filozofii less waste do swojej garderoby, to dziś poznasz kolejne sposoby, by Twoja szafa stała się nieco bardziej przyjazna – zarówno dla Ciebie, jak i dla otaczającego nas środowiska. W poprzedniej części wpisu mówiłam o kupowaniu ubrań dobrej jakości i z naturalnych materiałów. Dziś skupimy się na ubraniach używanych i... odzieżowym DIY!

Dziś poznasz kolejne sposoby na wprowadzenie filozofii less waste. Pierwszą część poradnika znajdziesz tutaj: lores.pl/blog/less-waste-w-garderobie-zadbaj-o-srodowisko

Większość kobiet woli kupować rzeczy nowe – stacjonarnie lub przez internet. Motywacje do takiego postępowania są zrozumiałe – brak czasu, chęć sprawienia sobie drobnej przyjemności, polowanie na obniżki cen i sezonowe wyprzedaże. Dziś jednak chciałabym zachęcić Was do rozważenia zakupów w nieco inny sposób – a mianowicie do robienia ich w sklepach z odzieżą z drugiej ręki. Dodatkowo chcę zwrócić uwagę na aspekt pozbywania się ubrań – jeśli więc w Twojej szafie lub garderobie stoi pudło z odzieżą przeznaczoną do rozdania bądź wyrzucenia, poczekaj! Przeczytaj ten artykuł i dopiero wtedy zdecyduj, czy na pewno chcesz rozstać się ze starymi rzeczami w taki sposób, czy może zainteresuje Cię… przerabianie ubrań! 

Krok trzeci: przerabianie ubrań – zabaw się w projektantkę! 

Filozofia less waste opiera się między innymi na ograniczeniu wyrzucanych surowców i przedmiotów do minimum. Z powodzeniem możesz wprowadzić ją do swojej garderoby! Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, co zrobić ze starych rajstop, jak wykorzystać poliestrową bluzkę lub czy na pewno chcesz pozbyć się tej upolowanej na wyprzedaży torebki, to zapoznaj się z kilkoma trikami na odświeżenie szafy! 

Przede wszystkim – przejrzyj rzeczy, które miałaś zamiar wyrzucić. Zniszczone buty? Zanieś je do szewca i zapytaj, czy można jeszcze coś z nimi zrobić (wymiana fleków czy powtórne zabarwienie skóry mogą dać starym szpilkom lub botkom nowe życie). Podziurawione koszulki? Stwórz z nich kuchenne ściereczki lub zaszyj wszystkie otwory (oprócz jednego, w który wszyjesz ściągającą tasiemkę) – uzyskasz wówczas woreczki do prania bielizny w stylu less waste. A może zainteresuje Cię przerabianie ubrań? Kolorowe naszywki odmienią starą, dżinsową kurtkę, naklejone koraliki dodadzą charakteru zwykłej torebce, a falbanka doszyta do ołówkowej spódnicy stworzy z niej romantyczną kreację. Możliwości jest mnóstwo – poszukaj inspiracji w internecie i przekonaj się, ile radości może dać przerabianie ubrań! A jeśli jeszcze nie wiesz, co zrobić ze starych rajstop, zerknij tutaj – znajdziesz tu artykuły, dzięki którym wykorzystasz cienkie rajstopy, pończochy, stare skarpetki czy grube rajstopy kryjące z niechcianym oczkiem! 

Less waste w garderobie

Cienkie rajstopy jako woreczki w stylu less waste? Zapomniana torebka z naszytymi koralikami? Trampki w odmienionym kolorze? Przerabianie ubrań to prawdziwa frajda!

Krok czwarty: ubrania używane – czy warto? 

To temat dość kontrowersyjny. Niektórym osobom ubrania używane kojarzą się całkowicie negatywnie, a inni czują się w sklepach z takim asortymentem jak ryby w wodzie. Dlaczego warto przekonać się do ubrań używanych? Jak zapewne się domyślacie, są one najlepszym wyborem, jeśli chodzi o środowisko – kupując w takich sklepach nie przyczyniamy się do nadprodukcji ciuchów, a dodatkowo używamy dalej czegoś, co dla innej osoby było po prostu zbędnym elementem garderoby. Nie marnuje się materiał, ani prąd czy woda, które mogłyby być użyte do produkcji kolejnej bluzki, sukienki czy marynarki. 

Oprócz tego ubrania używane są jedyne w swoim rodzaju – wyjątkowe. W second-handach możecie znaleźć prawdziwe perełki – od zapomnianych modeli torebek znanych projektantów, poprzez kaszmirowe swetry, których regularna cena oscyluje w granicach kilkuset złotych, aż po zwykłe t-shirty z porządnej bawełny – przewiewne i doskonale skrojone oraz uszyte. Niektórzy jako minus zakupów w takich sklepach uznają czas, jaki trzeba poświęcić na wyszukiwanie ubrań używanych w dobrym stanie. To prawda – lumpeksy nie są dla niecierpliwych, ale długie minuty lub godziny spędzone na poszukiwaniach odchodzą w niepamięć, gdy naszym oczom ukazuje się szykowna marynarka za kilkanaście złotych lub stylowo poprzecierane dżinsy znanej marki. Czasem z takiego polowania wraca się z niczym, a czasem z torbą wypełnioną odzieżowymi zdobyczami, których nie będzie miał nikt inny!

ubrania używane

Ubrania używane to kolejny krok do stworzenia garderoby w stylu less waste – przekonaj się do buszowania w second-hand’ach! 

Odnowiona torebka, frotki z rajstop kryjących, zdobycze z lumpeksu za grosze – to wszystko wspiera środowisko, minimalizację nagromadzonych rzeczy i… nasze portfele!

A czy Wy macie jeszcze jakieś sposoby na stworzenie garderoby w stylu less-waste? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Inne kategorie:

rajstopy czarne wzory legginsy bezszwowe damskie skarpetki w kropki pończochy samonośne z koronką skarpetki do balerinek błyszczące rajstopy wełniane podkolanówki zimowe skarpety damskie grube ciepłe rajstopy skarpety

Bądź z nami na bieżąco:

W czym możemy Ci pomóc?

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas. Telefony czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00.

Sklep internetowy
+48 606 716 488

{{notification.content}}