Domowa oliwa aromatyzowana – jak ją zrobić?
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nadal nie masz pomysłu na prezent na Gwiazdkę dla swoich bliskich? A czy myślałaś kiedyś o prezentach DIY? To upominki wykonywane własnoręcznie, które sprawiają wiele radości nie tylko osobom, które je otrzymują, ale również tym, którzy je tworzą! Ja bardzo często inspiruję się Włochami i właśnie dlatego stawiam na… włoską oliwę aromatyzowaną fantastycznymi dodatkami!
Oliwa z oliwek jest prezentem praktycznym – przydaje się w każdej kuchni i ucieszy nie tylko amatorów gotowania. Jest również drobnym upominkiem na Święta, który może zachęcić rodzinę lub przyjaciół do zdrowszego odżywiania się lub eksperymentów kulinarnych. Włoska oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych tłuszczów, który nadaje się zarówno do smażenia, jak i do spożywania na zimno. Nadaje potrawom niesamowity aromat i smak, a ponadto… nie wpływa na poziom cholesterolu i pomaga dbać o serce.
Jak zrobić oliwę aromatyzowaną na prezent? Musisz przede wszystkim zaopatrzyć się w szklane, ozdobne butelki (najlepiej z ciemnego szkła – oliwa, jak każdy tłuszcz, jełczeje pod wpływem mocnego światła) oraz etykiety. Możesz zrobić je ręcznie – po prostu napisz na białym papierze samoprzylepnym, jaki smak ma oliwa aromatyzowana, przez kogo jest zrobiona (możesz również zamieścić na etykiecie świąteczne życzenia). Poza tym warto rozejrzeć się w Internecie – znajdziesz tam mnóstwo inspiracji do stworzenia etykiet, a nawet gotowe wzory do wydrukowania.
Jeśli Twoja ozdobna butelka jest już gotowa, możesz zabrać się za robienie domowej oliwy aromatyzowanej. Jak ją skomponować?
Oliwa z chili
Dla amatorów ostrego smaku idealnym wyborem będzie oliwa z chili. Jak ją zrobić? To bardzo proste – w wariancie dla osób, które nie chcą się napracować, wystarczy wsypać do butelki 2 łyżki stołowe suszonych płatków chili i zalać je oliwą z oliwek w ilości 250 mililitrów (dla większych pojemności należy zwiększyć proporcjonalnie ilość płatków chili). Później trzeba szczelnie zakręcić butelkę i odstawić ją w chłodne, ciemne miejsce na minimum 2 tygodnie, bo tyle właśnie będzie trwał proces aromatyzowania. Oliwa z chili może być również wykonana w inny sposób: trzeba po prostu podgrzać oliwę z oliwek w garnku do około 80 stopni (tj. do momentu, w którym na powierzchni zaczną pojawiać się małe bąbelki), a później wrzucić do niej tę samą ilość płatków chili i wymieszać oraz odstawić do wystygnięcia. Po przestudzeniu wlewamy oliwę do butelki, zakręcamy korek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Taka oliwa aromatyzowana nabiera smaku chili szybciej, bo w ciągu jednego tygodnia. Należy zużyć ją w ciągu miesiąca od ponownego otwarcia butelki.
Oliwa z chili – dla wielbicieli ostrych smaków
Do oliwy z chili szczególnie pasuje tymianek, więc również można dodać go w postaci suszonej gałązki do butelki (przed wlaniem oliwy), co dodatkowo sprawi, że prezent będzie wyglądał jeszcze ciekawiej.
Oliwa z czosnkiem
Oliwa z czosnkiem to propozycja dla prawdziwych koneserów włoskiej kuchni. Ta przyprawa obecna jest w spaghetti, w sosie do pizzy, dodaje się ją do owoców morza i pieczonych warzyw. Można dodać ją również do oliwy, która będzie doskonałym pomysłem na prezent na Gwiazdkę. Przed zrobieniem oliwy z czosnkiem trzeba jednak pamiętać o dokładnym wysuszeniu świeżych ząbków – tak, by nie rozwijały się w nich bakterie (można to zrobić naturalnie lub w piekarniku). W przypadku oliwy z czosnkiem warto zdecydować się na proces aromatyzowania na ciepło. Jak się do tego zabrać? Tak jak w przypadku oliwy z chili – wlewamy do garnka oliwę (250 mililitrów) i dorzucamy do niej czosnek (na 250 mililitrów około 5-6 ząbków czosnku), podgrzewając emulsję do 80 stopni (aż pojawią się bąbelki). Później zdejmujemy garnek z ognia i pozwalamy oliwie wystygnąć.
Z zimnej już oliwy wyciągamy czosnek (potencjalnie może on być jeszcze miejscem, w którym rozwiną się bakterie). Dekorujemy butelkę płatkami suszonego (a nie świeżego) czosnku i wlewamy do niej oliwę aromatyzowaną. Zakręcamy butelkę i pozostawiamy ją w ciemnym i chłodnym miejscu na tydzień. Później możemy używać jej przez miesiąc od otwarcia butelki.
Oliwa z czosnkiem – dla koneserów włoskiej kuchni
Oliwa z czosnkiem świetnie komponuje się z włoskimi makaronami oraz świeżym pieczywem. Aby nadać jej ciekawszego wyglądu i ostrzejszego smaku, do butelki można dorzucić kilka ziarenek kolorowego pieprzu.
Oliwa z bazylią
Oliwa z bazylią będzie z kolei najlepsza, kiedy przygotujemy ją na zimno – wtedy zioła nie stracą swojego kształtu, a produkt będzie wyglądał bardzo efektownie. Wystarczy włożyć do butelki świeżą, umytą i wysuszoną bazylię i zalać ją zimną oliwą. Tak przygotowana oliwa aromatyzowana musi stać w chłodnym i ciemnym miejscu przynajmniej 2 tygodnie.
Oliwa z bazylią – idealny dodatek do każdej potrawy!
Do oliwy z bazylią można również dodać gałązkę rozmarynu, aby nadać jej prawdziwie włoski charakter. Oba te zioła idealnie się ze sobą komponują, podkreślając smak świeżego pieczywa, sałatek, serów i pizzy.
A Wy? Robicie oliwę aromatyzowaną samodzielnie, czy kupujecie ją w sklepach? A może macie inne, sprawdzone pomysły na drobne upominki na święta?
Inne kategorie:
pończochy samonośne beżowe podkolanowki przeciwżylakowe kabaretki podkolanówki pończochy ślubne cieliste rajtki czerwone pończochy opaski na uda przeciw otarciom przeciwżylakowe podkolanówki uciskowe na żylaki podkolanowki kabaretki