Karnawał w Wenecji
Wszyscy wiedzą, że karnawał we Włoszech najhuczniej obchodzony jest w Wenecji. I nic dziwnego – tradycja ta sięga już starożytnych Saturnaliów, a zapisy z archiwum miasta informują o tym, że podczas zabaw maski noszono od XI wieku. Co oznacza ta włoska tradycja i jak przebiega karnawał we Włoszech? Zapraszam do lektury!
Warto wiedzieć o tym, że nazwa tego włoskiego zwyczaju (który został zaadaptowany przez inne, europejskie regiony) pochodzi od słów carne (co tłumaczymy jako mięso) oraz vale (usuwać). Włoski karnawał jest więc zabawą mającą na celu przygotowanie się do okresu postu – jego początek ma miejsce zazwyczaj na około 10 dni przed Środą Popielcową. Obecnie karnawał w Wenecji rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego i przyciąga turystów z całego świata, którzy w tym czasie tłumnie odwiedzają Wenecję, zakładają maski i wraz z Włochami świętują, jedzą i bawią się – jedni po to, by poznać włoskie zwyczaje, a inni – by przygotować umysł i ciało na nadchodzący czas ścisłego postu.
Włoskie zwyczaje – skąd w Wenecji wzięły się maski?
Najbardziej charakterystycznym elementem karnawału w Wenecji są różnokolorowe, bogato zdobione maski. Niektóre z nich zakrywają jedynie oczy, inne całą twarz, a jeszcze inne są łączone z kapeluszami, by całkowicie zataić tożsamość bawiącej się osoby. Skąd wzięła się ta włoska tradycja?
Weneckie maski zaczęły być produkowane po to, by podkreślić równość wszystkich uczestników zabawy. Karnawał w Wenecji miał być dla wszystkich: biednych i bogatych, dla młodych i starych, dla mężczyzn i kobiet (choć na początku kobiety nosiły maski, które trzymały się na ich twarzach dzięki ukrytemu elementowi wkładanemu do ust – niewiasty nie uczestniczyły wówczas w publicznych dysputach). Włoska tradycja nakazuje również kłanianie się współtowarzyszom zabawy – a maski podkreślają dodatkowo fakt, że kłaniać należy się każdemu – bez względu na płeć, wiek czy status majątkowy.
Warto również wiedzieć o tym, że karnawał w Wenecji oraz włoskie maski nastręczały władzom miasta pewnych problemów. W 1603 roku zakazano na jakiś czas noszenia przebrań, ponieważ mieszkańcy pozwalali sobie na zbyt wiele: dochodziło do napadów, gwałtów i rabunków, a sprawcy, dzięki posiadaniu masek, nie zawsze zostawali zidentyfikowani. Kultywowanie karnawału w Wenecji zostało całkowicie zaniechane przez Napoleona, który zdobył miasto w XVIII wieku. Włoską tradycję przywrócono dopiero w 1979 roku i trwa ona do dziś.
Karnawał w Wenecji to przede wszystkim maski i kostiumy, które są małymi dziełami sztuki
Największe atrakcje karnawału w Wenecji
Włoskie zwyczaje i tradycje podczas karnawału w Wenecji są naprawdę spektakularne. Do najsłynniejszych z nich należą wybory najpiękniejszej maski, które odbywają się podczas karnawału w Wenecji każdego dnia. Ponadto w dzień otwarcia imprezy, na wodzie ma miejsce show z udziałem przebierańców, artystów i tancerzy, a także parada wodna na największym kanale w Wenecji – kanale Grande.
Oprócz tych atrakcji przez wszystkie dni karnawału uczestnicy mogą kosztować cichetti, czyli małych, włoskich przekąsek, sprzedawanych na straganach wyłącznie w okresie karnawału w Wenecji. Atrakcją jest również pochód 12 Marii – pięknych dziewcząt, których korowód idzie przez miasto dla upamiętnienia włoskiej tradycji Dożów. Za ich panowania wybierano bowiem 12 najpiękniejszych Marii w mieście i wręczano im… posag, ufundowany przez Dożę.
Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem podczas całego karnawału w Wenecji jest jednak „lot anioła”. To kontynuacja tradycji, którą zapoczątkował pewien śmiałek w XVII wieku – wspiął się wówczas na dzwonnicę nad placem świętego Marka i „przeleciał” na stalowych linach nad publicznością zgromadzoną na placu – aż do pałacu Dożów. Od tamtej pory „lot anioła” odbywa się co roku, jednak czasem postać zmienia się w lwa czy orła.
Karnawał we Włoszech obfituje w wiele atrakcji – najwięcej z nich znajdziecie w Wenecji!
Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Was do karnawałowej podróży do Włoch. A może spędziliście już karnawał w Wenecji? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach!
Inne kategorie:
skarpetki we wzorki legginsy z wysokim stanem siłownia skarpetki męskie stopki rajstopy ażurowe dla dzieci rajstopy na żylaki czarne kabaretki zakolanówki damskie wełniane grube cieliste rajstopy kolorowe skarpetki podkolanówki uciskowe 1 stopnia